Warsztaty dziennikarskie z Krzysztofem Petkiem

Dodano: 12 lutego 2016

10 lutego 2016 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku odbyły się warsztaty dziennikarskie, które przeprowadził Krzysztof Petek: podróżnik, reportażysta, dziennikarz oraz autor powieści przygodowo-sensacyjnych.

Zajęcia zostały zorganizowane dla uczniów Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi nr 1 w Brzesku. Szkoła bierze udział w międzyprzedmiotowym projekcie edukacyjnym "Jak ocalić od zapomnienia ludzi, miejsc a wydarzenia z okresu II wojny światowej z naszego regionu". Ma on na celu zachowanie w pamięci osób, wydarzeń i miejsc związanych z II wojną światową.

Uczniowie, w czasie warsztatów, mieli okazję dowiedzieć się czym jest wywiad, aby móc jak najlepiej przeprowadzić rozmowę z osobami pamiętającymi okres okupacji hitlerowskiej, a także dowiedzieli się jak zebrać materiał dziennikarski oraz jak zrobić dobrą fotografię prasową. Młodzież mogła także zapoznać się z gatunkami dziennikarskimi, strukturą redakcji, sposobami nawiązywania kontaktu z redakcją, prawem prasowym oraz pułapkami i zagrożeniami czekającymi na młodych dziennikarzy.

Warsztaty dziennikarskie prowadzone przez Krzysztofa Petka kładły nacisk nie tylko na stronę techniczną związaną z pisaniem, mówieniem, konstruowaniem materiału, jego zbieraniem i selekcją, ale także na kontakty międzyludzkie, odpowiedzialność, rzetelność, a co za tym idzie - etykę dziennikarską.

Krzysztof Petek zaprezentował także pokaz podstawowe techniki obronne, które może zastosować każdy, w sytuacji zagrożenia.

Uczniowie wychodząc z zajęć stwierdzili, że to były super warsztaty!

Zapraszamy do obejrzenia relacji z warsztatów w Tarnowska.tv