Narodowe Czytanie 2016

Dodano: 6 września 2016

3 września 2016 roku brzeska Biblioteka we współpracy z panią Agatą Podłęcką, poetką, nauczycielką w PSP nr 2 włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, odbywającą się pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

Tym razem Narodowe Czytanie odbyło się przed budynkiem Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku. Akcję rozpoczęła Dyrektor Biblioteki - Karina Legutek. Podczas Narodowego Czytania swój występ zaprezentowała młodzież Grupy Teatralnej GT z parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, pod kierunkiem Agaty Podłęckiej. Fragmenty dzieła czytali również Burmistrz Brzeska - Grzegorz Wawryka, poprzednia Dyrektor PiMBP - Maria Marek oraz wszyscy chętni. W trakcie Narodowego Czytania harcerze z PSP nr 3 w Brzesku rozdawali pamiątkowe zakładki z wybranymi cytatami z powieści. Tradycyjnie uczestnicy akcji mieli możliwość pieczętowania własnych dzieł "Quo vadis" okolicznościową pieczęcią, otrzymaną przez naszą Bibliotekę z Kancelarii Prezydenta RP.

Dziękujemy za udział w Narodowym Czytaniu każdemu kto czytał, słuchał lub tylko się przyglądał. Dziękujemy również wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznej akcji, a szczególne podziękowania kierujemy do pani Agaty Podłęckiej, za współorganizację imprezy oraz przygotowanie młodzieży oraz do pani Zuzanny Peters-Musiał za udostępnienie rekwizytów.

Pięć lat z akcją
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku aktywnie uczestniczy w Narodowym Czytaniu od pięciu lat. Pierwsze dwa utwory: Pan Tadeusz Adama Mickiewicza w 2012 r. i Zemsta Aleksandra Fredry w 2013 r. były prezentowane w formie słuchowiska. W 2014 r. w organizację wydarzenia włączyli się lokalni miłośnicy literatury a forma prezentacji czytanego dzieła staje się coraz ciekawsza. Głośne czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza (2014 r.) oraz Lalki Bolesława Prusa (2015 r.) uświetniła obecność zaproszonych gości, m.in.: przedstawicieli władz lokalnych, aktorów (Edward Dobrzański, Matylda Baczyńska, Kamil Wodka), dyrektorów instytucji kultury, nauczycieli, bibliotekarzy (m.in. z Biblioteki Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie), inicjatorów wydarzeń kulturalnych (Agata Podłęcka, Katarzyna Pacewicz-Pyrek, Zuzanna Peters-Musiał) oraz wszystkich chętnych czytelników naszej Biblioteki. Akcję wzbogacają występy teatralne uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Tak też było w tym roku...