Wernisaż wystawy "Alicja w Krainie Czarów"

Dodano: 20 lutego 2017

Oddziałująca na wyobraźnię, popularna powieść angielskiego wykładowcy matematyki Charlesa Lutwidge'a Dodgsona (pseudonim Lewis Carroll) była i jest inspiracją wielu twórców z różnych dziedzin sztuki. Ilustracje do książki wykonywało wielu artystów. W brzeskiej Bibliotece można oglądać prace hiszpańskiego surrealisty Salvadora Dali oraz współczesnego ilustratora Surena Vardaniana. Prezentowane na wystawie litografie Salvadora Dali do "Alicji w Krainie Czarów" należą do kolekcji Krystyny Baniowskiej-Stąsiek i Michela Meyera.

Suren Vardanian urodził się w Kirowakanie w Armenii. Od 1992 roku mieszka i pracuje w Polsce. Zajmuje się ilustrowaniem książek, projektowaniem znaków graficznych, liternictwem. Współpracuje z agencjami reklamy, prasą, studiami filmów animowanych oraz z wieloma wydawnictwami. Dla krakowskiego Wydawnictwa Skrzat zilustrował ponad 50 książek. Należą do nich utwory współczesnych polskich twórców oraz dzieła polskiej i światowej klasyki. Wiele książek z jego ilustracjami znajduje się w brzeskiej Bibliotece. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Jak mówi Krystyna Baniowska-Stąsiek, pomysłodawczyni wystawy Suren Vardanian "(...) w swoich pracach łączy kulturę, tradycję kraju swojego urodzenia - Armenię z emocjami, urodą, wartościami i miejscem zamieszkania - Polską. (...) Jest mistrzem charakterystycznej, pięknej, giętkiej i niezwykle kapryśnej kreski, którą potrafi wyczarować magiczne przedmioty i zaskakujące postaci.(...) Potrafi czytelnika i oglądającego wprowadzić w świat fantastycznych zjawisk i wydarzeń".

Wernisaż uświetnił występ dzieci z Koła Teatralnego "MISZMASZ" ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku, które przedstawiły scenkę z "Alicji w Krainie Czarów".

Wystawę można oglądać do połowy marca b.r. w sali wystawienniczo-odczytowej od poniedziałku do piątku godzinach od 8.00 do 15.00. Chętnych serdecznie zapraszamy.

Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy Wernisaż wystawy