Kultura? W zasięgu!

Dodano: 28 kwietnia 2017

25 kwietnia 2017 r. młodzież Publicznego Gimnazjum w Jadownikach w ramach programu "Kultura? W zasięgu!" zwiedziła Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

Gimnazjaliści obejrzeli wystawę stałą "Polska kultura ludowa" mieszczącą się w Ratuszu na placu Wolnica. Była to ciekawa wyprawa w przeszłość, podczas której młodzież miała okazję zobaczyć z bliska unikalne, pochodzące głównie z XIX wieku eksponaty, będące niezwykłym źródłem wiedzy o kulturze ludowej.

Zabytki folkloru, rzemiosła i sztuki oraz archiwalne fotografie pozwoliły zapoznać się z minionymi obrazami wsi. Wystawa prezentuje nie tylko zwyczajne, codzienne życie rolnika czy pasterza, ale też wydarzenia uroczyste i niezwykłe, związane z tradycyjnymi obrzędami.

Młodzież obejrzała także pełną uroku izbę podhalańską, kolekcję odświętnych strojów ludowych z całej Polski, jak również poznała historię tradycyjnych wiejskich warsztatów pracy, m.in. kowala.

Program "Kultura? W zasięgu!" realizowany jest przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Brzesko w ramach działań profilaktycznych.

Kultura? W zasięgu!Kultura? W zasięgu!Kultura? W zasięgu!Kultura? W zasięgu!Kultura? W zasięgu!Kultura? W zasięgu!Kultura? W zasięgu!