BAŚNIOWA NOC W BIBLIOTECE 2017

Dodano: 19 maja 2017

Jest taka jedna jedyna noc w roku, którą warto spędzić w Bibliotece. W tą noc Biblioteka tętni życiem do późnych godzin nocnych, a między regałami można spotkać śpiące dzieci... To Noc z Andersenem - międzynarodowa akcja promująca czytanie, organizowana z okazji Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena. Jej głównym celem jest propagowanie literatury dziecięcej, rozbudzenie w najmłodszych potrzeb czytelniczych oraz popularyzacja idei głośnego czytania. Pomysł na całonocną biblioteczną imprezę narodził się w Czechach w 2000 roku. Obecnie biorą w niej udział biblioteki niemal z całej Europy m.in. Polski, Słowacji, Moraw, Węgier oraz Austrii. W Brzesku zainspirowani tą międzynarodową inicjatywą zorganizowaliśmy "Baśniową Noc"

Magiczna i niezwykła noc odbyła się w "Tygodniu Bibliotek". 12 maja z piątku na sobotę, można było zobaczyć niecodzienny widok - grupa 24 czytelników z plecakami, śpiworami, kocami i karimatami, wchodziła do Biblioteki, aby wziąć udział w Baśniowej Nocy.

Wszystkich miłych gości przywitała Karina Legutek - dyrektor PiMBP w Brzesku, która życzyła dzieciom dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Nie mogło zabraknąć głośnego czytania. Piękno pisanego słowa zaprezentował Burmistrz Brzeska - Grzegorz Wawryka, który przeczytał wszystkim zebranym baśń pt "Księżniczka na ziarnku grochu"

W tą Baśniową Noc na naszych czytelników czekała cała masa niespodzianek. Pierwszą z nich było przedstawienie pt. "Świniopas" oparte na motywach baśni Hansa Christiana Andersena wykonane przez aktorów z GRUPY25+ działającej przy Parafii Miłosierdzia Bożego. Grupa ta istnieje od 2014 roku jej pomysłodawczynią i reżyserką większości spektakli jest Pani Ewa Łupińska-Toroń. Tym razem przedstawienie wyreżyserowała Pani Aneta Kuta.

Premierę spektaklu, obejrzeli nie tylko uczestnicy "Baśniowej Nocy", ale również licznie zgromadzona widownia. Wspaniała gra aktorska, piękne stroje, świetny scenariusz i dopracowana w każdym calu scenografia sprawiły, że po przedstawieniu wszyscy opuszczali bibliotekę będąc pod ogromnym wrażeniem. Natomiast na uczestników Nocy czekały kolejne atrakcje.

Punktem kulminacyjnym Baśniowej Nocy było spotkanie z Hansem Christianem Andersenem, który postanowił tę noc spędzić właśnie w Brzesku. W trakcie rozmowy z dziećmi przypomniał skąd pochodzi, opowiedział o swoich ulubionych baśniach i przeczytał baśń pt. "Pewna wiadomość". Na to szczególne spotkanie w, którym udział wzięli również aktorzy z Grupy25+ Cukiernia Królewska ufundowała wspaniały tort.

Dobrą zabawę uzupełniły liczne konkursy z nagrodami, kalambury, zabawy ruchowe, karaoke oraz praca plastyczna podczas, której dzieci tworzyły piękne ilustracje do "Nowych szat cesarza". W tym zadaniu uczestnicy mogli wykazać się swoją bujną wyobraźnią.

Po kolejnych zajęciach wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na przepyszną pizzę, którą zasponsorowała pizzeria Torino.

Wielkie emocje towarzyszyły dzieciom podczas gry bibliotecznej, której celem było odnalezienie liter ukrytych w różnych częściach biblioteki, z których później należało ułożyć hasło. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy (kwiatuszki i motylki) kierując się wskazówkami odnajdowali kolejne zadania, które musieli wykonać, aby zbliżyć się do mety. Do celu obie drużyny dotarły niemal równocześnie dlatego na wszystkich czekały słodkie upominki.

Mimo zmęczenia humory dopisywały wszystkim uczestnikom, nawet późna pora nie zniechęcała do zabawy. Emocje zaczęły opadać dopiero po drugiej w nocy gdy dzieci zaczęły szykować się do snu pomiędzy bibliotecznymi regałami.

Baśniowa przygoda w Bibliotece zakończyła się w sobotę o godz. 8.00. Każdy uczestnik "Baśniowej Nocy" otrzymał zaszczytny Certyfikat Baśniologa oraz drobny upominek.

Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za przybycie, miłą zabawę, wspaniałe humory i wspólnie spędzony czas, dzieci, które ominęła nocna zabawa zapraszamy za rok!