Promocja filmu i albumu z okazji powrotu ostatniego z Goetz-Okocimskich

Dodano: 28 października 2017

26 października 2017 r. odbyło się spotkanie z twórcami filmu i albumu książkowego o Antonim Goetz-Okocimskim, które powstały na okoliczność sprowadzenia doczesnych szczątków Antoniego Goetz-Okocimskiego do ojczyzny.

Spotkanie było jednym z kolejnych etapów szeroko zakrojonego projektu, realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Okocimskiej. Oprócz filmu i albumu uczestnicy poznali kulisy sprowadzenia ciała ostatniego z właścicieli okocimskiego browaru do ojczyzny.

Franciszek Brzyk - Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Okocimskiej przedstawił prace podejmowane przez Towarzystwo od 2012 roku aby sprowadzić ciało Antoniego Goetz-Okocimskiego do rodzinnej miejscowości. Starania Towarzystwa zostały sfinalizowane w sobotę 21 października, kiedy to odbyły się uroczystości pogrzebowe Antoniego. Po spotkaniu promocyjnym w Okocimiu (22 października), Brzesko stało się trzecim etapem promowania wiedzy o tej, ważnej w historii naszego regionu postaci.

Reżyser filmu - Barbara Szumowska odsłoniła kulisy prac na planie filmowym. Jej opowieść i wyrazy emocjonalnego zaangażowania w projekt świadczą o tym jak magnetyczne są postacie brzeskich browarników, a ich historie opowiadane po wielu latach nadal fascynują słuchaczy.

W spotkaniu wziął udział również redaktor albumu - Marek Latasiewicz prezentując zakres prac, jakie stanęły przed nim i autorką tekstów - Iwoną Dojką podczas tworzenia albumu. Album zawiera wiele niespotykanych zdjęć, część pochodzi z rodzinnych albumów profesor Zofii Włodek.

Antoni Goetz-Okocimski zapisał się w historii jako ostatni właściciel browaru w Okocimiu, polski żołnierz trzech wojen, parlamentarzysta i aktywny działacz wielu organizacji społecznych, kulturalnych i politycznych zarówno na szczeblu krajowym, regionalnym jak i lokalnym. Film i album uzupełniają ten obraz o wymiar emocjonalny. Ciepłe wspomnienia profesor Zofii Włodek o swoim wuju Antonim, jak również rodzinne zdjęcia pokazują jak empatycznym, rodzinnym, patriotycznym i niestety przepełnionym wielką tęsknotą za ojczyzną był ten człowiek.

Organizatorem spotkania było Towarzystwo Miłośników Ziemi Okocimskiej we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Brzesku i Powiatową i Miejską biblioteka Publiczną w Brzesku.