Miesiąc Papieski 2017

Dodano: 31 października 2017

Miesiąc Papieski, zapoczątkowany w brzeskiej Bibliotece w 2012 r., to jedyny taki w Polsce cykl wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych dedykowany patronowi RCKB - św. Janowi Pawłowi II.

Co roku w październiku organizowane są różnorodne imprezy: wystawy, prelekcje, spotkania, spektakle, koncerty, konkursy, głośne czytania dla najmłodszych, prezentacje szkół noszących imię Jana Pawła II. Przypominają one osobę i dzieło papieża Polaka, wyjątkowego Świętego, który żył wśród nas, chodził po naszej małopolskiej ziemi, z którym wielu z nas spotkało się osobiście. Poprzez te wydarzenia staramy się popularyzować osobę i nauczanie św. Jana Pawła II oraz prezentować wartości, myśli i przesłania Papieża.

27 października 2017 r. spektakl "Wciąż mnie zadziwiasz Panie" w wykonaniu Grupy Teatralnej GT zakończył VI Miesiąc Papieski organizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną.

Miesiąc Papieski 2017 rozpoczął się 5 października wernisażem wystawy Eugeniusza Molskiego "Piękne Madonny, śliczne Anioły" - malarstwo, rzeźba ceramiczna. Eugeniusz Molski uprawia malarstwo ścienne, sztalugowe, ceramikę i rzeźbę. Uczestniczył w ok. 250 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Wystawę "Aniołów Molskiego" zamykającą jubileusz 50-lecia pracy twórczej Artysty można oglądać do końca listopada br. w sali wystawienniczo-odczytowej PiMBP.

"Święty Jan Paweł II - niezwykły podróżnik" to hasło lekcji bibliotecznych połączonych z prezentacją multimedialną, które w październiku miały miejsce w brzeskiej Bibliotece. Uczestnicy tych niezwykłych zajęć poznali najbliższą rodzinę św. Jana Pawła II, usłyszeli o niełatwym dzieciństwie małego Karola, o latach szkolnych i górskich wycieczkach z przyjaciółmi. Wyruszali śladami Jana Pawła II do odległych i często niebezpiecznych miejsc Jego pielgrzymek, poznając wiele ciekawostek i anegdot z życia tego wielkiego człowieka. Lekcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, wzięło w nich udział blisko 500 dzieci z klas 0-III szkół podstawowych oraz przedszkolaków z powiatu brzeskiego oraz z Nowego i Starego Wiśnicza. Podczas tych pouczających i  ciekawych wypraw "Chłopiec z Wadowic" stał się wszystkim jeszcze bliższy.

W ramach Miesiąca Papieskiego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych zorganizowano Powiatowy Konkurs Plastyczny - "Św. Jan Paweł II - pielgrzym świata". Na konkurs wpłynęły 244 prace plastyczne wykonane różnorodnymi technikami. Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Pacewicz-Pyrek, Katarzyna Kostecka oraz Helena Jewuła wyłoniła zwycięzców, którym 24 października br. wręczono dyplomy i nagrody. Zapraszamy do obejrzenia wystawy nagrodzonych prac konkursowych, która znajduje się na I p. RCKB.

KATEGORIA I: uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych
I miejsce: Karolina Świerczek (PSP w Jasieniu)
II miejsce ex aequo: Sonia Węgrzyn (PSP nr 3 w Brzesku), Wiktor Hajduk (PSP w Jasieniu)
III miejsce ex aequo: Alicja Pach (PSP w Tworkowej), Dawid Schmid (PSP nr 2 w Jadownikach)
Wyróżnienie: Małgorzata Cecuga (PSP w Tworkowej), Sabina Rusin (PSP w Gojniku), Maja Leś (PSP nr 3 w Brzesku), Wiktoria Rybicka (PSP nr 3 w Brzesku), Laura Mikos (PSP nr 2 w Brzesku)

KATEGORIA II: uczniowie klas IV-VII ze szkół podstawowych
I miejsce: Magdalena Wiśniowska (PSP nr 2 w Brzesku)
II miejsce ex aequo: Marianna Gawenda (PSP nr 2 w Brzesku), Emilia Górka (PSP nr 3 w Brzesku)
III miejsce ex aequo: Wiktoria Górka (PSP nr 3 w Brzesku), Magdalena Płachno (ZS-P w Borzęcinie Dolnym)
Wyróżnienie: Katarzyna Hermaszewska (Koło plastyczne przy parafii Miłosierdzia Bożego), Amelia Marek (ZS-P w Łysej Górze), Małgorzata Mrożek (PSP w Łoniwej), Sebastian Ostręga (ZS-P w Łysej Górze), Oliwier Gicala (PSP w Jasieniu), Justyna Klimas (PSP w Tworkowej)

KATEGORIA III: uczniowie klas gimnazjalnych (klasy II - III)
I miejsce: Dominika Czernecka (PSP nr 2 Jadownikach)
II miejsce: Bartłomiej Kózka (PG nr 2 w Brzesku)
III miejsce ex aequo: Katarzyna Chudyba (PSP nr 1 w Brzesku), Marcin Malik (PG nr 2 w Brzesku)

Zakończeniem VI Miesiąca Papieskiego był znakomity występ młodzieży z Grupy Teatralnej GT działającej przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku. Wydarzenie artystyczne, które zgromadziło liczną publiczność słowem i dźwiękiem przypomniało osobę oraz nauczanie Jana Pawła II. Autorką tekstów do spektaklu "Wciąż mnie zadziwiasz Panie" jest Agata Podłęcka a muzykę specjalnie na tę okazję skomponował Krzysztof Szydłowski.

W wydarzeniach Miesiąca Papieskiego 2017 wzięło udział 1200 osób.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili obchody tegorocznego Miesiąca Papieskiego oraz zaangażowali się w jego organizację.

Słowa podziękowania kierujemy do patronów honorowych: Biskupa Tarnowskiego - Andrzeja Jeża, Burmistrza Brzeska - Grzegorza Wawryki, Starosty Brzeskiego - Andrzeja Potępy oraz ks. Dziekana Józefa Drabika - proboszcza Parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku.

Dziękujemy patronom medialnym: ks. Zbigniewowi Wielgoszowi - redaktorowi naczelnemu dodatku tarnowskiego Gościa Niedzielnego, redakcji BIM, radiu RDN Małopolska, Brzeskiej Witrynie Internetowej, brzesko.ws, telewizji Tarnowska.TV.

Za życzliwość i wsparcie finansowe dziękujemy sponsorom Miesiąca Papieskiego, którymi byli: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", Bank Spółdzielczy, Studio Masters, Zbigniew Stós - brzesko.ws, Biuro Partner, Big Pen, firmy: Fachowiec, Zasada Trans Spedition, Proster oraz Granit.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury - Małgorzacie Cuber oraz pracownikom MOK dziękujemy za pomoc w realizacji naszych przedsięwzięć.

W szczególności dziękujemy czytelnikom i użytkownikom brzeskiej Biblioteki za wsparcie i liczne uczestnictwo w wydarzeniach tegorocznego Miesiąca Papieskiego.

Miesiąc Papieski 2017Miesiąc Papieski 2017Miesiąc Papieski 2017Miesiąc Papieski 2017Miesiąc Papieski 2017