Poręba Spytkowska : dzieje wioski i parafii

Dodano: 26 marca 2018

22 marca 2018 r. gościem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej był ks. Jan Pytka, autor książki Poręba Spytkowska : dzieje wioski i parafii. Wydarzenie stanowi część cyklu Regionalne Spotkania Literackie.

Ks. Jan Pytka (1945- )absolwent Seminarium Duchownego w Tarnowie, święcenia kapłańskie przyjął w 1971 r. z rąk abp. Ablewicza. Jako duszpasterz pracował wiele czasu i uwagi poświęcił pracy z młodzieżą. Był wikarym m.in. w: Gumniskach, Woli Rzędzińskiej, proboszczem w Starej Jastrząbce przez 22 lata, Borzęcinie Dolnym, Młynczyskach; od 2011 roku na emeryturze w Lisiej Górze.

W czasie spotkania ks. Pytka opowiedział co było inspiracją do napisania książki o rodzinnej wsi. Nieskromnie lecz z dumą musimy zaznaczyć w tym swój udział. Jak się okazuje oprócz miłości do swojej małej ojczyzny, to zbiory Działu Bibliograficzno-Informacyjnego naszej biblioteki zdopingowały autora do badań. Jak sam przyznał gdy korzystał z książek dotyczących regionu brzeskiego był zaskoczony ilością monografii o poszczególnych miejscowościach powiatu i z przykrością odkrył brak opracowania kompleksowo prezentującego historię Poręby. Ten brak nakłonił ks. Pytkę do zebrania w jednym tomie historii wsi i parafii.

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć zdjęcia najciekawszych dokumentów archiwalnych na jakie natrafił autor, fotografie zabytkowe i współczesne z Poręby Spytkowskiej. Ksiądz podzielił się swoimi wspomnieniami o wiosce i przybliżył dzieje Poręby oraz najcenniejsze zabytki tam zlokalizowane.

Książka Poręba Spytkowska : dzieje wioski i parafii ukazała się w 2017 roku. Ukazuje w monograficznym ujęciu dzieje miejscowości oraz parafii od czasów najdawniejszych. Zasięgiem chronologicznym dociera aż do czasów współczesnych (2015) co sprawia staje się niemal bieżącą kroniką wsi. Prace nad zgromadzeniem materiału źródłowego do książki zajęły 4 lata. Jak podkreśla sam autor, książka nie aspiruje do miana naukowej, ale powstała jako podziękowanie dla wszystkich tych, którym Poręba była i jest bliska.

Wydarzenie zostało zorganizowane z pomocą Bożeny Wasil - pracownika Filii bibliotecznej w Porębie Spytkowksiej - dziękujemy za udaną współpracę. Czekamy na kolejną publikację ks. Jana o Porębie Spytkowskiej - tym razem poświęconą życiu codziennemu mieszkańców wioski.

Relacja telewizji Tarnowska.tv

Poręba Spytkowska : dzieje wioski i parafiiPoręba Spytkowska : dzieje wioski i parafiiPoręba Spytkowska : dzieje wioski i parafiiPoręba Spytkowska : dzieje wioski i parafiiPoręba Spytkowska : dzieje wioski i parafiiPoręba Spytkowska : dzieje wioski i parafii