Edukacja regionalna

Dodano: 28 kwietnia 2018

24 kwietnia 2018 r. kolejna grupa uczniów wzięła udział w spotkaniu warsztatowym mającym na celu pogłębić wiedzę o wydarzeniach rozgrywających się w latach 1914-1918 na terenach ziemi brzeskiej.

Klasa 3 gimnazjum z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzesku wzięła udział w przygotowanej przez pracownika Działu Dorosłych lekcji poświęconej historii regionu brzeskiego w latach I Wojny światowej. W czasie spotkania uczniowie zapoznali się z wystawą "W drodze do wolności - region brzeski 1914-1918", a następnie obejrzeli film "Operacja 15" autorstwa Marka Kołdrasa. Tematem przewodnim filmu jest operacja gorlicka i przełamanie linii frontu wschodniego pomiędzy Tarnowem a Gorlicami w 1915 roku. W filmie wykorzystano wiele archiwalnych fotografii wykonanych na terenach ziemi brzeskiej i tarnowskiej.

W przygotowanej dla uczniów części warsztatowej, zadaniem głównym było przygotowanie mapy ziemi brzeskiej z naniesionymi wydarzeniami Wielkiej wojny. Uczniowie korzystali z wyselekcjonowanej kolekcji książek, artykułów, map i druków ulotnych prezentujących historię regionu w latach 1914-1918. Uczestnicy zajęć wcielili się w role kartografów wojskowych i szczegółowo uzupełnili swoje mapy o najważniejsze obiekty fizjograficzne, drogi, miejscowości, miejsca bitew, ostrzałów artyleryjskich oraz cmentarzy.