Edukacja regionalna

Dodano: 24 maja 2018

Dnia 22 maja 2018 roku odbyła się regionalna lekcja wyjazdowa dla uczniów Szkoły Podstawowej w Maszkienicach poświęcona wydarzeniom I wojny światowej na terenie ziemi brzeskiej.

Na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Maszkienicach pracownik Działu Dorosłych przygotował i przeprowadził lekcję poświęconą wydarzeniom I wojny światowej na terenie ziemi brzeskiej. Lekcja odbyła się w Domu Ludowym.

Lekcja składała się z trzech elementów:

• Uczniowie obejrzeli film autorstwa Marka Kołdrasa pt. "Operacja 15" poświęcony operacji gorlickiej,
  • zapoznali się z prezentacją przygotowana specjalnie dla nich która prezentowała fotografie, pocztówki, mapy stanowiące zasób Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej istniejącego przy brzeskiej bibliotece
  • W części warsztatowej uczniowie mogli się wczuć w rolę kartografów gdyż na współczesnym konturze powiatu brzeskiego nanosili strategiczne obiekty fizjograficzne, szlaki komunikacyjne oraz miejscowości. Mapy uzupełnili o wydarzenia wojenne, miejsca bitew i graficznie wyeksponowali strony konfliktu.

Lekcja nie mogła być pozbawiona lokalnego kontekstu, dlatego specjalnie dla uczniów przygotowano zestaw informacji o tym co w czasie wojny działo się w ich miejscowości, a prezentacja zawierała zdjęcia i pocztówki pozyskane od mieszkańców Maszkienic.

Dziękujemy pracownikowi Biblioteki Publicznej w Maszkienicach - pani Agnieszce Witek za zaproszenie i przygotowanie do lekcji od strony organizacyjnej. Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć na profilu Biblioteki Publicznej w Maszkienicach w serwisie Facebook.