BIBLIOTECZNE WRÓŻENIE

Dodano: 4 grudnia 2018

Zgodnie ze starym polskim przysłowiem "Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja".

Wróżenie w ostatni wieczór listopada to zwyczaj praktykowany przez nasze babki i prababki. Według wierzeń w tym magicznym okresie wszystkie panny na wydaniu próbowały dowiedzieć się czegoś więcej o swojej przyszłości. Początkowo Andrzejki były traktowane bardzo poważnie, a szeregu obrzędów z nimi związanych ściśle przestrzegano. Obecnie stały się popularną i niezobowiązującą zabawą dedykowaną zarówno chłopcom jak i dziewczętom.

Piątkowy wieczór 30 listopada przyciągnął do naszej biblioteki sporą grupę dzieci i młodzieży. Uczestników spotkania na kilka godzin pochłonęła magiczna atmosfera przepełniona wróżbami i przepowiedniami. Każdy z nich z niecierpliwością wyczekiwał na poznanie swojej najbliższej przyszłości. Wszystko to odbywało się w oparciu o różnorodne zaklęcia i czary. Wspólną zabawę urozmaicały liczne wróżby min: szpilka imię Ci wskaże, gałązka wiśni, wirująca butelka, cukierek z niespodzianką czy magiczny grosik wrzucany do wody. W gorączkowym napięciu uczestnicy wypatrywali także pierwszego buta za progiem. Główną atrakcją spotkania było lanie wosku przez dziurkę od klucza i odczytywanie z woskowych cieni ich znaczenia.

Zabawa upłynęła w miłej i wesołej atmosferze. Wszystkie wróżby miały pozytywne znaczenie i przepowiadały pomyślną przyszłość. Wyjątkowy wieczór magii i czarów zakończył się słodkim poczęstunkiem.