Polka w arabskich realiach - spotkanie z pisarką Tanyą Valko

Dodano: 24 stycznia 2019

22 stycznia 2019 roku odbyło się w Brzesku i Borzęcinie spotkanie autorskie z Tanyą Valko. Pod tym pseudonimem kryje się polska pisarka, poetka, arabistka, tłumaczka i bizneswoman. Autorka Arabskiej Sagi, Azjatyckiej Sagi oraz wielu innych książek.

Spotkania zorganizowaliśmy w dwóch miejscach - Gminnej Bibliotece Publicznej w Borzęcinie oraz w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku, ponieważ chcieliśmy dotrzeć do jak najszerszej grupy zainteresowanych. Podczas spotkania zgromadzeni mogli usłyszeć o wielu szczegółach z życia codziennego kobiet w krajach arabskich. Opisywane na łamach powieści historie nabrały nowego wymiaru gdy poznaliśmy szerszy kontekst kulturowy.

Autorka przez lata mieszkała w krajach arabskich, np. w Libii, gdzie pracowała m.in. jako nauczycielka w Polskiej Szkole i prowadziła kursy języka angielskiego dla dzieci i młodzieży. Od 1998 roku łączyła pracę w szkole z obowiązkami dyplomatycznymi. Prawie przez 20 lat była asystentką ambasadorów RP, pracowała w wydziale konsularnym i pełniła funkcję attaché kulturalnego ambasady.

W Arabskiej sadze zaprezentowała skomplikowane związki Polek z mężczyznami z krajów arabskich. Jej najnowsza powieść - Arabski Syn, toczy się na Bliskim Wschodzie i stanowi kontynuację losów znanych nam z Arabskiej sagi kobiet z rodu Salimich - Doroty i jej dwóch córek Marysi i Darii.