Spotkania Regionalne - Major Stanisław Kolasiński z Mokrzysk

Dodano: 27 lutego 2019

Dnia 27.02.2019 r. odbyło się pierwsze tego roku Spotkanie Regionalne w ramach których promujemy wiedzę o regionie, a szczególnie o publikacjach regionalnych i ich twórcach. Tematem przewodnim była postać majora Stanisława Kolasińskiego - Cichociemnego pochodzącego z nieodległych Mokrzysk.

Zbliża się Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W czasie wspomnień o niezłomnych żołnierzach i ich nieustającym trudzie w walce o odzyskanie suwerennej i niepodległej Polski postanowiliśmy przypomnieć postać majora Stanisława Kolasińskiego.

W czasie spotkania zorganizowanego przez naszą bibliotekę oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjanych nr 1 w Brzesku zaprezentowaliśmy film pt. "Wolna Polska - to był cel", a gość honorowy Ryszard Fedor - siostrzeniec mjr Kolasińskiego wspominał postać swojego wuja. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 osób, głównie uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzesku.

Major Stanisław Kolasiński - pochodzący z Mokrzysk, polski wojskowy, uczestnik kampanii wrześniowej i walk we Francji, cichociemny, członek struktur WiN w Niemczech, działacz emigracyjny. Kawaler Orderu Virtuti Militari.

Film pt. "Wolna Polska - to był cel" został przygotowany przez grupę uczniów z ZSP 1 w Brzesku: Dawid Czaja, Dawid Reczek, Karol Górczewski. Opiekę merytoryczną projektu zapewnili mgr Jacek Bartkowiak i mgr Agata Marek. Film powstał na podstawie m.in. materiałów udostępnionych przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz Ryszarda Fedora - siostrzeńca majora Kolasińskiego - który jest dzisiaj naszym gościem.

Ryszard Fedor - siostrzeniec mjr Kolasińskiego, przekazał Muzeum Armii Krajowej w Krakowie pamiątki po mjr Kolasińskim: fałszywe dokumenty z których major korzystał w czasie wojny, mundur służbowy, odznaczenia i medale jakimi został uhonorowany. Pan Fedor był zaangażowany w budowę pomnika upamiętniającego mjr Kolasińskiego i innych Cichociemnych z naszego regionu. Pomnik ten został odsłonięty w 2018 roku w Mokrzyskach.

W 2018 roku ukazała się publikacja : Major Stanisław Kolasiński (1916-1996) Żołnierz Armii Krajowej, Cichociemny autorstwa Stanisława Pagacza. Książka ta poświęcona jest postaci majora, ale również opisuje formację i szkolenia Cichociemnych - elitarnej jednostki Polskich Sił Zbrojnych desantowanych na tereny okupowanego kraju do wspierania polskiego ruchu oporu. Każdy uczestnik spotkania otrzymał publikację na własność.