Bałkany - teren nieuczesany

Dodano: 22 marca 2019

21 marca 2019 r. w brzeskiej Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim. Znany krakowski podróżnik, fotografik, reporter i poliglota, a przede wszystkim miłośnik Bałkanów zabrał uczniów PSP nr 3 w Brzesku w niezwykłą podróż przez "nieuczesane" tereny Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Albanii.

Andrzej Pasławski o Bałkanach mówił, że to z jednej strony barwne, nadmorskie kurorty, hotele, a z drugiej antyczne zabytki, miejsca, gdzie czas się zatrzymał, przepiękne wybrzeża i niekończące się góry. To styk wielu kultur, wspaniałej bałkańskiej i orientalnej muzyki, smaków, kolorów i krajobrazów. Niestety to również miejsce naznaczone ogromnym bólem i cierpieniem, spowodowanym wojnami, czystkami etnicznymi i religijnymi, gdzie na tle przepięknych krajobrazów pozostały zgliszcza domostw i pola minowe.

Podczas spotkania Andrzej Pasławski pokazał młodzieży zarówno turystyczne Bałkany, z antyczną przeszłością, wspaniałymi zabytkami i perłami klimatycznych miast, jak i te dzikie, niezwykłe Bałkany, gdzie czas się zatrzymał, gdzie życie odmierza się innym rytmem, bez pośpiechu i codziennej pogoni, pełne miejsc znaczonych przepiękną przyrodą, śpiewem wiatru na graniach i wieczornym rechotem żab w górskich jeziorach.

Spotkanie okazało się świetną zachęta dla młodych ludzi, by nie bali się podróżować i zwiedzać miejsca dzikie i niebanalne, znajdujące się poza trasami turystycznymi.

Bałkany - teren nieuczesanyBałkany - teren nieuczesanyBałkany - teren nieuczesanyBałkany - teren nieuczesany