Świadome wyszukiwanie - lekcja dla młodzieży

Dodano: 9 maja 2019

7 maja 2019 roku na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Porąbce Uszewskiej odbyły się dwa spotkania warsztatowe dla uczniów klasy 6 i 7 szkoły podstawowej. Wydarzenie stanowi inaugurację obchodów Tygodnia Bibliotek 2019 pod hasłem #Biblioteka w regionie brzeskim. Lekcje prowadziła Leokadia Rudek - pracownik Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku.

Celem zajęć było uświadomienie młodzieży jak wygląda proces wyszukiwania oraz oceny wiarygodności informacji i jej źródła. Uczniowie mieli okazję poznać liczne źródła i systemy informacyjne, do których nie dociera Google, a które okazują się przydatne już w ostatnich latach szkoły podstawowej. W części warsztatowej uczniowie samodzielnie wyszukiwali informacje korzystając m.in. z: Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, Biblioteki Cyfrowej POLONA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej.

Wzajemna współpraca bibliotek w regionie brzeskim polega m.in. na wymianie oferty edukacyjnej. Lekcje z których korzystają uczniowie brzeskich szkół są prowadzone również w regionie, aby dotrzeć z wiedzą do jak najszerszej grupy młodych odbiorców i pozytywnie wpływać na ich umiejętności wyszukiwawcze.