Retroczytanie dla przedszkolaków

Dodano: 17 czerwca 2019

14 czerwca 2019 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku rozpoczęliśmy akcję głośnego czytania dla przedszkolaków. Akcja nosi tytuł: Retroczytanie dla przedszkolaków, a jej celem jest wymiana międzypokoleniowych doświadczeń czytelniczych.

Retroczytanie dla przedszkolaków to akcja promująca czytelnictwo wśród najmłodszych. Jej główną ideą jest spotkanie międzypokoleniowe, wzbogacone o głośne czytanie i rozmowa o poznanym tekście. Specjalnie zaproszeni goście, osoby dorosłe, znane w środowisku lokalnym mają za zadanie przeczytać dzieciom swoją ulubioną lekturę z dzieciństwa i opowiedzieć o swoich doświadczeniach czytelniczych. W czasie spotkania dzieci spontanicznie dzielą się swoimi wrażeniami, zadają pytania i wymieniają ulubione opowiastki, wiersze i baśnie.

Pierwszym zaproszonym gościem w Brzesku była pani Franciszka Klimek - emerytowana nauczycielka, podróżniczka, aktywna seniorka angażująca się w liczne działania społeczno-kulturalne w mieście, członkini Rady Seniorów Gminy Brzesko w kadencji 2018-2022. W czasie spotkania pani Franciszka przeczytała baśń braci Grimm - Roszpunka. Jako doświadczony pedagog wykazała się inicjatywą i aktywizowała naszych małych gości pytaniami, zadaniami, a nawet ruchem fizycznym. Dzieci z Przedszkola nr 10 nie narzekały na nudę, na koniec spotkania poprosiły nawet o przeczytanie ich ulubionej historii o Piotrusiu Panie.

Podobne akcje realizowane są w czasie 2019 roku w bibliotekach filialnych. W Szczepanowie, akcja nosi tytuł Czytać każdy może, a  swoje lektury z dzieciństwa przeczytali m.in.: Tomasz Latocha - burmistrz Brzeska, Anna Lubowiecka - sołtys wsi, Renata Wielgosz - bibliotekarz, instruktor metodyczny PiMBP Brzesko. Zob: https://www.facebook.com/bibliotekaszczepanow/

Zajęcia realizowane są w ramach projektu "Raz, dwa, trzy - czas książki i gry!" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Retroczytanie dla przedszkolakówRetroczytanie dla przedszkolakówRetroczytanie dla przedszkolaków