Retroczytanie dla młodzieży

Dodano: 17 czerwca 2019

13 i 14 czerwca 2019 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku rozpoczęła się kolejna akcja promująca czytelnictwo: Retroczytanie dla młodzieży. Celem akcji jest wychowanie w postawie proczytelniczej.

Współcześnie młodzież jest bombardowana niezliczoną ilością krótkich, graficzno-tekstowych informacji, które otaczają ich w świecie wirtualnym. Atrakcyjność tego przekazu, jego skrócona forma i łatwość przyswojenia stanowią wyzwanie wobec tekstu drukowanego. Aby powstrzymać młodzież w pędzie do piktograficznej komunikacji zainicjowaliśmy akcję Retroczytanie dla młodzieży. W czasie rzeczywistych spotkań, specjalnie zaproszony gość czyta fragmenty ulubionej lektury z młodości. Stanowi to punkt wyjścia do opowieści o pasjach, zainteresowaniach i osiągnięciach. Ukazuje to literaturę jako czynnik inspirujący wiele działań i decyzji.

Pierwszym gościem zaproszonym dla uczniów klas 7-8 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzesku był pan Janusz Przybylski - absolwent tejże szkoły, żeglarz, podróżnik, miłośnik historii i kultury Brzeska, kolekcjoner, przez lata był zawodowo związany z górnictwem. Obecnie należy do kilku stowarzyszeń społeczno-kulturalnych, bierze aktywny udział w życiu kulturalnym miasta, inicjuje rejsy, rajdy rowerowe. 13 czerwca w czasie spotkania młodzieżą dzielił się swoimi doświadczeniami żeglarskimi, a inspiracją do spotkania była książka: Wspaniały świat żeglarstwa.

Z kolei uczniowie klasy 8 z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku spotkali się z panią Franciszką Klimek - emerytowaną nauczycielką, podróżniczką, aktywną seniorką angażująca się w liczne działania społeczno-kulturalne w mieście, członkinią Rady Seniorów Gminy Brzesko w kadencji 2018-2022. Punktem wyjścia piątkowego spotkania (14.06) były Baśnie z gór, traktujące o ważnych życiowych wyborach i konsekwencjach podejmowanych decyzji. Dopełnieniem spotkania była gra typu escape room, której treść oparta była na literaturze dla dzieci i młodzieży.

Zajęcia realizowane są w ramach projektu "Raz, dwa, trzy - czas książki i gry!" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.